Konferencja "Szansa dla zabytków 2012"

21.02.2012.r

W dniach 22 – 23 marca na Zamku Królewskim w Warszawie, EwidencjaZabytkow.pl wspólnie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków organizują ogólnopolską konferencję „Szansa dla zabytków 2012”.

Istnieje pięć czynników, których współdziałanie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w opiece nad zabytkami. Tymi czynnikami są administracja konserwatorska, administracja samorządowa, inwestor prywatny, finansowanie i technologia i właśnie do przedstawicieli tych gremiów skierowana konferencja.

W 2012 roku, dodatkowo stajemy przed dużą szansą dla zabytków, jaką jest inicjatywa JESSICA, która realizowana jest w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim i śląskim, a w bieżącym roku rusza w mazowieckim i łódzkim. Inicjatywa umożliwia finansowanie projektów generujących dochód, obejmujących substancję zabytkową, co dodatkowo umożliwi współdziałanie ze stroną samorządową i prywatną.

Organizatorzy chcą pokazać, że na terenie Polski, mimo znanych wszystkim problemów, da się znaleźć i zaprezentować przykłady takiego współdziałania, którego realizacja stanowi sukces dla całej społeczności lokalnej i ufają, że nowa inicjatywa, na trwale wpisze się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń, pozwalając poznawać rzeczowe, konkretne rozwiązania.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.