Jak to się zaczęło

Skanska Property Poland Sp. z o.o., rozpoczęła budowę pierwszego etapu projektu biurowego Spark, który powstanie na rogu ulic Okopowej i Towarowej, na tzw. Serku Wolskim. W trakcie prac ziemnych natrafiono na relikty zabudowy przedwojennej. W związku z czym inwestor natychmiast powiadomił służby konserwatorskie, co poskutkowało podjęciem decyzji przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, o objęcie terenu inwestycji badaniami archeologicznymi.

Biuro badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl, doradza Inwestorowi w zakresie ochrony dóbr kultury i jest wykonawcą badań archeologicznych.

Prace zabezpieczające rozpoczęły się już w dniu odkrycia pierwszych reliktów, o czym został powiadomiony Stołeczny Konserwator Zabytków w dniu 7 lipca. Po wizji terenowej służb konserwatorskich w miejscu inwestycji, inwestor w trybie pilnym wszczął procedurę uzyskania decyzji na prowadzenie badań archeologicznych.

Pozwolenie na prowadzenie badań zostało wydane w dniu 27 lipca. Pierwsze prace skupiły się na odsłanianiu części terenu wzdłuż ul. Wolskiej. Już pierwszego dnia zostały odsłonięte części fundamentów budynku przy danej ul. Wolska 12.

Kolejne dni przyniosły coraz więcej znalezisk i informacji. Kamienica Wolska 12 podpiwniczona była tylko w części wschodniej, jednak w części zachodniej archeolodzy natrafili na pozostałości drewnianej piwniczki, w której znajdowała się ceramika XIX wieczna. Do tej pory charakter wcześniejszej zabudowy nie jest jasny. Jednym z ciekawszych znalezisk w tym miejscu, jest 3 groszowa moneta z okresu Księstwa Warszawskiego (3 groszówki były bite do 1814 r.)

Kolejnym, bardzo ciekawym znaleziskiem, tym razem z 1938 r. jest srebrny Medal za Długoletnią Służbę.

Na zdjęciu poniżej widoczne są odsłonięte i oczyszczone mury kamienicy.

20160727_194530